Dochodzenie odszkodowania za wypadek w Norwegii
Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek w Norwegii należy spełnić 3 podstawowe warunki:
- poszkodowany musi doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu
- należy wykazać winę sprawcy czynu niedozwolonego (w przypadku wypadku drogowego) lub wykazać zaistnienie wypadku przy pracy (decyzja NAV)
- musi zaistnieć związek przyczynowy między zachowaniem sprawcy a szkodą lub związek przyczynowy między wypadkiem przy pracy a obrażeniami i szkodą majątkową
Dochodzenie odszkodowania możliwe jest z polisy OC sprawcy lub polisy ubezpieczenia pracowników (obowiązkowe w Norwegii). Po spełnieniu warunków umożliwiających dochodzenie odszkodowania konieczne jest zgromadzenie dokumentacji oraz zgłoszenie i udokumentowanie roszczeń do Ubezpieczyciela.
Termin przedawnienia roszczeń
Długość okresu przedawnienia to czas na zgłoszenie roszczeń do Ubezpieczyciela sprawcy lub pracodawcy, w przypadku zgłoszenia roszczeń po tym czasie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Roszczenia o odszkodowanie z tytułu szkody na osobie ulegają przedawnieniu po trzech latach, należy więc zgłosić szkodę w terminie 3 lat od dnia wypadku lub zdarzenia drogowego. Bezwzględny termin przedawnienia zgodnie z ustawą o przedawnieniu wynosi 20 lat. Jeśli więc masz wątpliwości, czy Twoja szkoda uległa przedawnieniu skonsultuj się z adwokatem lub profesjonalnym pełnomocnikiem – może jeszcze nie jest za późno.
Procedura odszkodowawcza
- ZGROMADZENIE DOKUMENTACJI – po wypadku należy zadbać o potwierdzenie okoliczności zdarzenia i osoby odpowiedzialnej (notatka policji, oświadczenie lub sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę) oraz niezwłoczne udanie się do lekarza lub na obserwację medyczną (najlepiej w przeciągu 72h od wypadku). W przypadku wypadku przy pracy należy dodatkowo poinformować NAV oraz inspekcję pracy o zdarzeniu. Następnie należy zgromadzić wszelkie dokumenty potwierdzające zakres doznanej szkody i uszczerbku majątkowego – dokumentację medyczną i kosztową (więcej o dokumentacji przeczytasz tutaj). Wszelkie szkody na zdrowiu fizycznym i psychicznym należy potwierdzić i udokumentować.
- ZGŁOSZENIE SZKODY – kolejnym etapem jest zgłoszenie roszczeń do firmy ubezpieczeniowej sprawcy, pracodawcy lub Trafikkforsikringsforeningen (TFF) funduszu gwarancyjnego, gdy odpowiedzialny pojazd jest nieubezpieczony lub nieznany. Na tym etapie najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty lub adwokata, gdyż będzie on w stanie doradzić, w jaki sposób zgłosić ubezpieczycielowi wszelkie roszczenia oraz jak je prawidłowo sformułować i sprecyzować (odszkodowanie za utracone dochody, korzyści, renty z tytułu niezdolności do pracy, przyszłe koszty itp).
- WERYFIKACJA ODSZKODOWANIA I ODWOŁANIE – po uzyskaniu wstępnej propozycji wypłaty odszkodowania lub zaliczki, należy ustalić, czy kwota wypłaty jest adekwatna, czy nie została przez ubezpieczyciela zaniżona. Ekspert medyczny, jest w stanie ocenić prawidłowość wyceny uszczerbku przez Ubezpieczyciela i potwierdzić, czy uszczerbek nie zwiększy się w przyszłości, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Możliwe jest także złożenie odwołania od decyzji Ubezpieczyciela z dalszą dokumentacją lub po ujawnieniu nowych aspektów sprawy.
- NEGOCJACJE UGODOWE – w przypadku uzyskania propozycji ugodowej ze strony ubezpieczyciela najlepiej skonsultować ją z adwokatem, także pod względem medycznym, aby ocenić, czy zawarcie ugody będzie korzystne, czy wybrać drogę sądową. Pełnomocnik lub adwokat są na tyle doświadczeni w prowadzeniu negocjacji, że zapewnią uzyskanie najwyższego możliwego odszkodowania
- ROSZCZENIA SĄDOWE – ze względu na znaczne koszty i długotrwały proces sądowy jest to rozwiązanie ostateczne, dlatego ubezpieczyciele starają się uniknąć drogi sądowej, proponując ugodę. W przypadku poważnych urazów, których konsekwencje mogą być bardzo długotrwałe oraz zaniżenia odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeń, warto rozważyć złożenie pozwu sądowego. Warto jednak skonsultować się z prawnikiem, aby uniknąć znacznych kosztów sądowych, jeśli to możliwe.
Wypłata odszkodowania po wypadku – wysokość roszczeń i czas likwidacji
Czas rozpatrywania sprawy odszkodowawczej w Norwegii jest regulowany prawem, jednak może być on długotrwały i wynosić nawet od 4 do 5 lat. Jest to spowodowane faktem, iż ostateczna wypłata odszkodowania oraz pokrycie straty materialnej jest możliwe po zakończeniu procesu leczenia, a zazwyczaj dopiero po roku od wypadku pojawia się strata finansowa. Wysokość wypłaty odszkodowania, poza wyrównaniem straty majątkowej do poziomu sprzed zdarzenia, jest jedynie dodatkiem do świadczeń i zasiłków wypłacanych przez Państwo Norweskie np. zasiłku chorobowego z NAV czy specjalnego AAP. Każdą sprawę należy jednak ocenić indywidualnie, ponieważ wysokość zadośćuczynienia jest uzależniona od trwałego uszczerbku na zdrowiu i konsekwencji wypadku (blizny, deformacje, przyszłe koszty).
Konieczność drogi sądowej
Po wypłacie odszkodowania poszkodowanemu przysługuje możliwość złożenia reklamacji od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli odszkodowanie nadal będzie zaniżone, można wnieść sprawę na drogę sądową.
Dodatkowo w Norwegii można również wnieść skargę do Rady Skarg Finansowych (FinKN).
Najczęściej jednak uzyskanie odszkodowania odbywa się drogą negocjacji z uwagi na skomplikowany charakter procedur prawnych oraz wysokie koszty postępowań sądowych. Zazwyczaj poszkodowani są objęci pomocą prawną pokrywającą koszty obsługi adwokata na drodze postępowania sądowego, w zależności od ubezpieczyciela to kwota od 80 000 NOK do 100 000 NOK.
Czy warto skorzystać z Pełnomocnika przy dochodzeniu odszkodowania
Dzięki pomocy adwokata lub pełnomocnika na drodze o odszkodowanie możliwe jest uzyskanie pełnej rekompensaty poniesionych kosztów w związku z wypadkiem, utraconych dochodów oraz przyszłych kosztów i adekwatnego zadośćuczynienia za doznany uszczerbek na zdrowiu. Adwokat będzie w stanie pomóc w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, prawidłowo zgłosić roszczenia, skierować odwołanie (także do NAV, jeśli odmówi wypłaty odszkodowania), ocenić prawidłowo propozycję ubezpieczyciela lub ugodę, a także skierować sprawę do sądu. Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla uzyskujących dochód mniejszy niż 320 000 NOK dla osób samotnych i 490 000 NOK dla współmałżonków i innych osób, które mieszkają razem i mają wspólne finanse, poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej.
Nasz norweski zespół prawny oceni bezpłatnie Twoją sprawę i dokumentację szkodową. Jeżeli podejmie prowadzenie sprawy, nie będziesz zobowiązany do opłacania obsługi adwokata i uzyskasz pełne 100% odszkodowania.